Aksaray Üniversitesi
Spor Bilimleri Fakültesi
Tarihçe

Fakültemiz 11.09.1996 tarihinde Niğde Üniversitesine bağlı olarak eğitim ve öğretim hizmetlerine Aksaray'da başlamıştır. 17 Mart 2006 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 5467 sayılı kanunun ek 64. maddesinin b) bendine göre Aksaray Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Fakültemizde öğrencilerin Teorik derslerini 12.000 m2 kapalı alana sahip idari hizmet binasında verilmekte olup, uygulamalı derslerini idari binamızın yanında bulunan Kapalı Spor Salonu, Atletizm Pisti ve Veledrom da yapmaktadır.

Fakültemiz ana hedefi kaliteli bir eğitimle Türkiye’yi sportif anlamda geleceğe taşıyacak olan antrenör ve sporcuları yetiştirmek aynı zamanda ülkemizin istikbali olan öğrencilere spor sevgisini anlatacak beden eğitimini sevdirerek sporu bir yaşam tarzı haline getirecek olan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerini yetiştirmektir.

Fakültemizde halen 17 Akademik Personel (2 Prof.Dr. 4 Doç.Dr., 2 Dr Öğrt Üyesi, 7 Öğretim Görevlisi,  2 Araştırma Görevlisi  ) ve 7 İdari Personel mevcuttur.

 Mevcut İdari Alanlar

Fakültemiz Bodrum katında Atletizm Kapalı Parkuru, Okçuluk Salonu, Mücadele Sporları Salonu ve Halk Oyunları Salonu bulunmaktadır.

Zemin katında Kantin, Güvenlik, şoförler odası, Fitness Salonu, Jimnastik Salonu Güreş Salonu,Tenis Salonu ve Squash Salonu bulunmaktadır.

1.katında Özel Kalem, Dekan, Dekan Yardımcıları, Fakülte Sekreteri, Bölüm Başkanları ve toplantı odası, Yazı İşleri, Muhasebe, Öğrenci işleri, Bilgisayar Laboratuarı, derslikler ve konferans salonu bulunmaktadır.

2.katında öğretim elemanları odaları,Dış İlişkiler Ofisi, Sosyal Bilimleri Enstitüsü,Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüleri yer almaktadır.

    
Tesisler

Fakültemize ait 500 kişilik kapalı spor salonu, Atletizm pisti  stadyum ve Veledrom mevcuttur.